PENNY UNIVERSITY

I came across the concept of Penny University as I was reading about the history of coffee and I really enjoyed it.
Back in the 1700s, coffeehouses in London were known as penny universities. Anyone could enter these coffeehouses for a penny, where they could have not only coffee but be a part of riveting discussions for hours, regardless of their socioeconomic class.
This is another manifestation of the heart's desire for genuine companionship with coffee serving only as an excuse in a different part of the world. Maybe that’s why I enjoyed it so much.

We can talk about whatever you like here, not just coffee.

Blog posts of '2021' 'April'

Blog categories
Blog archive
RSS
Filters
Picture for blog post TOPRAKSIZ TARIMIN GÖZDEN KAÇIRDIKLARI
TOPRAKSIZ TARIMIN GÖZDEN KAÇIRDIKLARI
Thursday, 8 April 2021

Topraksız tarımda mühendislik yaklaşımı ile ürün kalitesi ve verimlilik artırılabilir ancak kurulan sistemler hiçbir zaman göçmen bir kuşu misafir eden bahçenin biyoçeşitliliğine sahip olamayacaktır. İnsanlık, toprağı ve döngülerini halen tam olarak çözememişken onu taklit etmeye ve yok saymaya kalkmak ne kadar doğrudur?

Picture for blog post KAHVE KAVURMA TEKNİKLERİ
KAHVE KAVURMA TEKNİKLERİ
Thursday, 8 April 2021

Kavrulmamış kahve, kahvedeki tüm asit, protein ve kafeini içerse de herhangi bir aroma ve tadı yoktur. Bu karbonhidrat ve yağları aromatik yağlara dönüştürmek, fazla nemi ve karbondioksiti yakmak ve bunun yerine yeni asitleri parçalayıp ortaya çıkarmak ve kahvenin aromatik ve tatsal karakteristiklerini belirginleştirmek için ısıya gereksinim vardır.

back to top
Filters